Sağlık

“Salgın Nedeniyle Kapatılan Okul Yok”

Covid-19 salgınının üçlü salgın olan Trimple Salgınına evrilmesiyle birlikte ülke genelinde okullardaki vaka sayıları artmaya başladı. Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, ülke genelinde kapatılan okul olmadığını, sınıf bazında kapanmalar olabileceğini, İzmir’de eğitimin kesintisiz devam ettiğini söyledi.

Üçlü Salgın Var, Okullarda Maske Dönemi Başlıyor

Devlet hastaneleri ve özel hastanelerin acil servislerinde Covid-19, Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) ve Influenza’nın birleşiminden oluşan Trimple Salgını üçlü salgın olaylarla dolup taşmaktadır. Uzmanlar, zorunlu maske kullanımının kaldırılmasının grip vakalarının artmasında büyük etkisi olduğuna dikkat çekiyor. Bu yılki grip olaylarında RSV’nin koronavirüsten daha etkili olduğuna dikkat çeken uzmanlar, maske kullanımının değerine dikkat çekiyor. Çocuklar, RSV virüsünden en çok etkilenen yaş grubudur. Bu nedenle RSV salgını nedeniyle eğitimde maskeye zorunlu dönüş konusu gündeme gelmektedir. Birden fazla okulda maske kullanımının yaygınlaştığına, okul yönetimlerinin bireysel olarak maske kullanımına önem vermeye başladığına dair haberler var.

Uzaktan Eğitim Gerektirecek Bir Yayılma Görülmüyor

Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, tüm dünyanın ve Türkiye’nin Covid-19 salgını ile mücadele ettiğini, üç yıldır devam eden salgın sürecinde eğitimde aksamalar yaşandığını belirtti. Bu yıl Aralık ayının gelmesiyle okullarda grip kaynaklı mevsimsel salgınların arttığını belirten Şube Başkanı Demir, Covid-19’un ilk yıllarında yaşanan tabloların oluşmadığını gözlemlediklerini vurguladı. Maske kullanımının zorunlu olup olmadığına bakılmaksızın eğitimciler ve velilerin gerekli önlemleri almaları ve önleyici unsur olarak maske kullanımına yönelmeleri gerektiğini söyledi. Başkan Demir, Türkiye’de ve İzmir’de salgın nedeniyle eğitimde önemli bir aksama yaşanmadığının altını çizdi. Ülke genelinde bazı illerden aldıkları bilgilere göre okullarda sınıf bazında kapanmalar olabileceğini ancak uzaktan eğitime imkan verecek düzeyde yaygınlaşma diye bir şeyin olmadığını kaydetti.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu