Haber

Putin, Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ile Moskova’da görüştü

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Küba Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel ile Moskova’da bir araya geldi.

Başkent Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda Diaz-Canel ile gerçekleştirdiği görüşmenin başında konuşan Putin, 3 yıl evvelki görüşmeden bu yana Rusya-Küba bağlarının gelişmeye devam ettiğini belirtti.

Devlet kurumları ortasında iş birliğinin sürdüğünü kaydeden Putin, 2030 yılına kadar gerçekleştirilmek üzere pek çok ortak proje planlandığını lisana getirdi.

Putin, “Biliyorsunuz, Sovyetler Birliği ve Rusya her zaman, bugün de Küba halkının bağımsızlık, egemenlik mücadelesini destekledi, destekliyor. Biz her zaman çeşitli kısıtlamalara, ambargolara, ablukalara karşı çıktık. Her zaman Küba’yı uluslararası platformlarda destekledik. Küba’nın da Rusya’ya karşı aynı pozisyonu aldığını görüyoruz.” diye konuştu.

Bütün bunların Fidel Castro tarafından kurulan klâsik dostluğun sonucu olduğuna dikkat çeken Putin, Castro’nun çok aydın bir kişi ve hayatta iken onunla görüşmesinin kendisi için çok faydalı ve ilginç olduğunu anlattı.

“Rusya’nın yaptığı tüm çalışmaları takdirle karşılıyoruz”

Diaz-Canel de Rusya ve Küba’nın tek taraflı yaptırımlara maruz durumdayken bu ziyareti gerçekleştirmesinin önem taşıdığını vurgulayarak, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları sürekli kınadıklarını dile getirdi.

Washington’un kendi toprakları dışındaki savaşlarda manipülasyon yaparak “kurtarıcı görünmek” için fırsat bulmaya çalıştığını kaydeden Diaz-Canel, “Dünyanın çok kutupluluğa gerçek ilerlemesi için Rusya’nın yaptığı tüm çalışmaları takdirle karşılıyoruz.” dedi.

Moskova’nın her vakit Havana’ya güvenebileceğini söyleyen Diaz-Canel, küresel meselelerdeki bakış açılarında ve yaklaşımlarında iki ülkenin hem fikir olduğunun altını çizdi.

Putin ve Diaz-Canel, Moskova’da eski Küba Devlet Lideri Fidel Castro için yapılan anıtın açılışına da katıldı.

Küba başkanı, Rusya Parlamentosunda da milletvekillerine hitap etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu