Haber

AK Parti adayı Aziz Yeniay, Küçükçekmece’deki saldırı anını anlattı: Bana ‘Seni vuracaklar’ dediler

AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkanı adayı Aziz Yeniay, katıldığı bir televizyon programında seçim kampanyası sırasında yaşanan silahlı baskına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yeniay baskınından kısa bir süre önce yanına gelen biri tarafından “Lütfen dikkat edin, sizi vuracaklar” diyerek uyarıldığını açıkladı.

AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkanı adayı Yeniay’ın 10 Şubat Cumartesi günü Kanarya İlçesi’ndeki bir derneği ziyareti sırasında beyaz bir araçla olay yerine gelen kişiler uzun namlulu silah ve tabancayla ateş açtı. Saldırıda 32 yaşındaki kadın ağır yaralanırken, çevredeki bazı bina ve araçlara da kurşun isabet etti. Yeniay, seçim kampanyası sırasında düzenlenen silahlı baskında yaşananlarla ilgili CNN Türk’te dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Aziz Yeniay

SALDIRI ÖNCESİNDE BİR KİŞİ UYARIYOR

Yeniay, baskından önce birileri tarafından uyarıldığını belirterek, “Bir gün önce cenazede yanıma biri gelip ‘Seni öldürecekler, uzun namlulu silahlarla vuracaklar’ dedi. Tanıdığım, adını soyadını bildiğim biri. 20 yıldır tanıdığım bir isim. ‘Bu bilgiyi nereden aldınız’ dedim. Şöyle cevap verdi: “Bozkırler Kafe İSKİ’nin yanında. Orada 5 kişi yakın zamanda cezaevinden çıktı. Geçmişte çok güzel bir iş yaptınız. Sokakta birileri sizi çok seviyor. Bana Aziz Belediye Başkanı ile iletişime geçin” dedi. Falanca şirketteki filanca kişi kendi aralarındaydı: “Bir siyasetçiyle konuşurken 2 saat süren bir toplantı yapmışlar. Oradaki falanca kişi oradakilerin konuşmasına şahit olmuş, seni vuracaklar” dedi.

“BANA ‘SENİ VURACAKLAR BAŞKANIM’ DEDİ”

Yeniay, açıklamasına şöyle devam etti: “Beni ısrarla bırakmadı ve ardından ‘Terör örgütlerinin satıcıları kullanılacak. Roketle bile saldırabilirler’ dedi.’ Ben de ‘Seni seviyorum ama biraz mantıklı olmalısın’ dedim. O da bana ‘Başkanım lütfen Kanarya İlçesine gitmeyin’ dedi. söz konusu.” dedi.

“DOĞRUYU SÖYLEYELİM, CİDİYE ALMADIK”

Saldırı günü seçim kampanyasına ilişkin bilgi veren Yeniay, şunları söyledi:

“Programlarımız birkaç gün önceden belirlenip duyuruluyor. Kendisine teşekkür ettim ama pek ciddiye almadım. İlgili kişiyi tekrar aradım. Dedim ki: ‘İsim veriyorsunuz, siyasetçinin adını veriyorsunuz’ . 2 şirketten bahsediyorsunuz. Neden böyle bir bağlantıya girsinler? Ben bu insanları tanımıyorum. ‘Yapmayacağım.’ Bunun üzerine defalarca ‘Yalvarırım Başkanım’ dedi. Telefonu kapattım ama doğrusunu söylemek gerekirse yine ciddiye almadık. Ertesi gün saat 16.00 sıralarında tekrar telefona konuştuk. Kanarya’da Mardinlilerin oluşturduğu bir ilçe derneğinde sunum yapacağız. Konuşmamızı yaptık. Oturma yerimiz hemen kapının girişindeydi. Güvenlik açısından ciddiye almadık. “Düşündüğümüzde, zayıf bir yerde oturuyoruz. İçerideki konuşmam bitti, artık gidiyorum. O sırada dikkatimizi çeken bir şey oldu. Programım bittiğinde içerideki 2-3 kişi dışarı çıktı.”

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU’NUN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

“Ertesi gün pek çok tuhaf şey oldu.” Yeniay, şöyle konuştu: “Bir arkadaşımız vurulan kızımızın yanına giderek ilk müdahaleyi yaptı. Yangının nerede çıktığını tabi ki bilmiyoruz, bekliyoruz. Dernek başkanı çıkıp çok rahat girdi. dedi. , ‘Bu bize karşı bir şey değil. Adli bir saldırıdır, ‘Endişelenecek bir şey yok.’ Biz bölgeyi terk etmeden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, “Bu siyasi bir şey değil. Henüz devlet olay yerine gelmemişti, savcı da gelmemişti. Bunun suç olduğunu nereden biliyordunuz?” sorun mu var?” Bu açıklamayı yapanlar, “Bu siyasi bir şey değil” dediler. “Bu bilgiyi nereden alıyorsun, bu bilgiyi sana kim veriyor? Amacınız nedir?” sorusunu sorduk. Sizin aracılığınızla bir kez daha soruyorum: ‘Ne yapmak istiyorsunuz, nereye yönlendirmek istiyorsunuz, şaşırtmak mı istiyorsunuz?'”

“İMAMOĞLU’NA ‘SİZ HENÜZ BENİM Öfkeli Halime Ulaşamadınız’ Dedim”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun saldırı sonrasındaki açıklamalarına değinen Yeniay, “Saldırı kolaysa kimin yaptığını açıklamaları lazım. İlçe Başkanımıza ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza ‘Bizi aydınlatın’ diyorum. Telefonda çok net sordum. Ben de herkesin haddini bilmesini istedim. Ben tedirgindim ama beyefendi çok rahatladı, ‘Biz medeni insanlarız’ dedi. Ben de kendisine ‘Ben hala sakinim, sen henüz benim sınırlı halime rastlamadın’ dedim. Tavsiye etmem.” dedi.

“SONRADAN BENİ UYARIYOR OLAN KİŞİ BENİ ARADI VE YARDIM İSTEDİ”

Yeniay, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim, savcılığın ve polisin kanaati bunun bize yönelik bir terör saldırısı olduğu yönünde. Aynı kişi bugün beni telefonla arayarak ‘Ülkeyi terk etmem gerekiyor.’ dedi. beni ortadan kaldıracak.’ ‘Bana yardım et’ dedi. dedi. O da şüphe ediyor olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu