Teknoloji

Yeni teknoloji sayesinde cebinizdeki akıllı telefon, X-ray cihazına dönüşecek

Yeni bir çip sayesinde tüm akıllı telefonlar, küçük birer X-ray cihazına dönüşebilir. Araştırmacılar, bir kartonun arkasındaki nesnelerin görüntülerini çekmek için küçük bir çip oluşturdular ve bazı başarılı sonuçlar elde ettiler.

Dallas’taki Texas Üniversitesi (UTD) ve Seul Ulusal Üniversitesi (SNU) araştırmacıları, bu çipi oluşturmak için beraber çalışıyorlar. Çipi “X-ışını çipi” olarak adlandırıyor olsalar da, aslında X-ışınları kullanılmıyor. Çalışmanın ortak yazarlarından birinin New Atlas’a açıkladığına göre “X ışınları yerine 200 gigahertz ila 400 gigahertz arası sinyaller kullanılıyor.

X-ışınları insan vücuduna çok zararlı olabildiği için araştırmacılar, X-ışını görüş çipinin çalışması için gerçek X-ışınlarına güvenmiyor. Araştırmacılar, bu mikroçip teknolojisini ilk kez 2022’de sergilediler ve optik ışığın nüfuz edemediği sis, toz ve diğer engellerin içinden nasıl geçebildiğini gösterdiler. Çip buradan yansıyan sinyalleri alıp bir görüntü oluşturabildi.

X-ışını çipi, öğrencilerden, araştırmacılardan ve diğer işbirlikçilerden yardım alan ekibin 15 yılı aşkın çalışmasının sonucunda ortaya çıktı. Çip şu anda tamamlanmaktan çok uzak olsa da, bu yeteneğin dünyanın her yerindeki insanların kullanımına sunulması için büyük bir adım olduğu rahatlıkla söylenebilir. Sadece evinizde kaybettiğiniz bir şeyi koltukların altında ve minderlerinin arasında aramak için bile kullanılsa, bu yeteneğin günlük hayatta oldukça işe yarar olacağı kesin.

Ayrıca birçok çalışma alanı da bu mikroçipin yeteneklerinden faydalanabilir. Örneğin yaban hayatı gözlemcileri bunları ormanlardaki ve diğer yoğun yeşillik bölgelerdeki yaban hayatını daha iyi gözlemlemek, hatta evleri ve binaları olası istilalara karşı kontrol etmek için kullanabilir. Ayrıca, araştırmacılar bu çipi özel bir lensle geliştirmedikleri için, herhangi bir el cihazına kolaylıkla yerleştirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu