Ekonomi

NVIDIA ve Dell, yapay zeka bilgisayarlar için iş birliği yapabilir

NVIDIA (NVDA) ve Dell, sektörde rekabet kızışırken AI PC segmentine ortak bir giriş yapabileceklerini açıkladı.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang, 2025 için yeni nesil yapay zeka bilgisayarları için nihai çözümünü hazırlıyor

Yapay zeka bilgisayarlarının popülaritesi 2024 yılında büyük bir artış gösterdi. Dell (DELL) ve Lenovo gibi ana akım üreticiler yapay zeka odaklı özellikleri cihazlarına entegre etmek için yarıştı. PC pazarları artık bu özel bilgisayar segmentine odaklanmışken NVIDIA gibi üreticiler de bu trendden kendi paylarını almaya karar verdi. Şirket ne yapmayı planladığını açıklamamış olsa da daha sonra tartışacağımız geçmiş gelişmelere bakarak bir fikrimiz olabilir.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang ve Dell CEO’su Michael Dell, Bloomberg’e verdikleri bir röportajda günümüz yapay zeka piyasalarının dinamiklerini tartışırken Jensen’e NVIDIA’nın yapay zekalı bilgisayar furyasındaki rolü soruldu.

Bloomberg Muhabiri: Jensen NVIDIA’nın AI PC’deki yeri neresi? Sizi oyuncu olarak tanıyorum ve NVIDIA’nın oyun tarafıyla büyüdüm, AI PC pazarında bir yeriniz var mı?

Michael Dell (Dell CEO’su): Gelecek yıl tekrar bakın.

Jensen Huang (NVIDIA CEO’su): Evet, aynen öyle. Tüm GPU’larımız buluttaki H100’lerde çalışan aynı Tensor Core mimarisine sahip ve böylece GPU’muzun her biri işini yapmak için AI’dan faydalanıyor. Yapay zeka elbette oyun oynamayı da dönüştürecek.

Şimdi bu, NVIDIA tarafından yapılan basit bir açıklama gibi görünse de öyle değil ve arkasında birkaç sır barındırıyor. Her şeyden önce NVIDIA ve MediaTek’in yapay zeka bilgi işlemine odaklanan özel silikonuyla ilgili raporlar, NVIDIA’nın bu segmentte rekabet etmeye istekli olduğunu belirtiyor. Şirket, Qualcomm ve diğer rakiplerle rekabet etmek için TSMC’nin 3nm düğümü gibi en son teknolojileri kullanmayı planlıyor. Dahası, NVIDIA’nın özel çip işinde çalışmaya istekli olduğu ve etkilerinin şimdiden görüldüğü söyleniyor.

Son zamanlarda Qualcomm’un (QCOM), PC alanında nispeten yeni bir katılımcı olmasına rağmen büyük başarı elde ettiğini de gördük. Arm tabanlı Oryon mimarisi tarafından desteklenen Windows PC platformu için sundukları Snapdragon X CPU’ları iyi bir sonuç verdi ve Microsoft’un (MSFT) vizyonuna tam olarak uyan tek yongalar oldukları için segmentte büyük bir benimseme gördü.

Bu haber ilk olarak Techolay sitesinde yayımlanmıştır.

habersaimbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu