Haber

Kızılırmak’ta Korkutan Görüntü: Balıkçılar Bildirdi

Sivas’ta Kızılırmak Nehri’nin yüzeyinde akaryakıt sızıntısını andıran bir dere dikkat çekti. Balıkçıların nehirde fark ettiği kirliliğin nedeni araştırılıyor.

Sivas’tan doğan ve Samsun’dan Karadeniz’e dökülen 1355 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’ın yüzeyinde öğleden sonra kirli bir tabaka fark edildi.

Nehir yüzeyinde, çoğunlukla tankerlerin neden olduğu kaza sonucu denizlerdeki akaryakıt kirliliğine benzer bir görüntüyle karşılaşan amatör balıkçılar, durumu Devlet Su İşleri (DSİ) ile Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirdi. ve polis.

Polis eşliğinde nehir kıyısına gelen ekipler inceleme başlatırken, su yüzeyindeki kirli tabakadan numune alınarak analize gönderildi. Analiz sonrasında kirlilikte konu veya kimyasalların hangi iş kolunda kullanıldığı belirlenerek atık konusunun kaynağı belirlenmeye çalışılacaktır.

Nehir kenarında balık tutan Yılmaz, “Çocuklarımla buraya balık tutmaya geldim. Yaklaşık 2 saattir Kızılırmak’tan katran veya petrole benzer bir şey akıyor. Yaptıysa sorumluları cezalandırılmalı” dedi. dedi.

Hasan Kuruçay, “Nehrin yüzeyi siyah kimyevi bir madde ile kaplandı. 2 saattir bu şekilde akıyor. Saha aktığı için şu an balık faaliyeti durmuş. Burayı görünce dehşete düştük.” Bu nehirde çok canlı yaşıyor. Oltalarımızı hep siyaha boyadı. Yukarıdan, “Böyle devam ederse binlerce balığın ölümüne sebep olacak. Bu 3-5 litre değil, gemi batmış gibi akıyor ve petrol boşalmış gibi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu