Haber

Japonya’da çekirdek enflasyon rekor kırdı

Japon hükümeti tarafından açıklanan bilgilere göre, taze gıdayı hariç tutan ancak elektrik maliyetlerini içeren tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), Ocak ayında bir yıl öncesine göre yüzde 4,2 artarken, bir önceki ayda yüzde 4,0’a yükseldi.

Artış, Körfez Savaşı’nın neden olduğu petrol krizi nedeniyle yakıt maliyetlerinin arttığı Eylül 1998’den bu yana en büyük artış oldu.

Ayrıca tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0,4 artarken, Aralık ayında görülen artış yüzde 0,3 oldu.

Ülkede çekirdek enflasyon üst üste 9 aydır Japonya Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde.

Bu, büyük ölçüde Japon şirketlerinin yakıt ve hammadde maliyetlerindeki artışı tüketicilere yansıtmaya devam etmesinden kaynaklanmaktadır.

‘Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin altına bir süre daha düşmeyebilir’

SMBC Nikko Securities baş ekonomisti Yoshimasa Maruyama, Reuters’e verdiği demeçte. “Enflasyon muhtemelen Ocak ayında zirve yapacak ama Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin altına bir süre daha inmeyebilir. Ancak enflasyondaki artışın devam edip etmeyeceği soru işareti çünkü hala büyük ölçüde gıda ve akaryakıt kaynaklı. masraflar.”söz konusu.

Öte yandan, piyasalar yüksek enflasyonun faiz oranlarını yükseltmeye zorlamasını beklerken, Merkez Bankası şu anda getiri kontrolünü sürdürmekte zorlanıyor.

Ancak bankanın yeni lideri Kazuo Ueada yaptığı açıklamada, mevcut koşullarda ekonomiyi yavaşlatabileceği için finansal sıkılaştırmayı riskli hale getiren fiyatlardaki artışı kontrol altına almanın zaman alacağını söyledi.

‘Yaratıcı ol’

Bankanın negatif faiz ve getiri eğrisi kontrolünü benimsediğine işaret eden Kazuo, şunları kaydetti: “Bunun çeşitli yan etkileri oldu ama ekonomik ve fiyat koşulları göz önüne alındığında yüzde 2 enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşmak için bu yöntemler gerekli ve mantıklıydı. Parasal genişleme önlemlerine devam etmenin uygun olduğunu düşünüyorum ama yeri geldiğinde yaratıcı olun.” .”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu