Haber

Eski TBMM Başkanı Şentop, Sakarya’daki Balkan Toplantısı’na katıldı. İfade

Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Mustafa Şentop, “Filistin, Kudüs, Gazze derken sadece oraları kastetmiyoruz; aslında dünya sisteminin yarattığı anlayış ve dünya görüşünü kastediyoruz. Dolayısıyla eleştiriler de var. İsrail’in bu konudaki eylemleri sadece İsrail’e yönelik değil, dünya sistemine yönelik eleştirilerdir.” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Uluslararası Sakarya Balkan Günleri” etkinliğine katılan Şentop, Rumeli ve Balkanların Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin son 20 yıldır Balkanlar’ın önemini kelimelere dökmediğini belirterek, bunun bölgede yürütülen çalışma ve projelerle de pekiştiğini kaydetti. temaslar kurulduğunda.

Sınırların kağıt üzerinde kaldığı ve Türkiye’den bölgeye karşılıklı ziyaretlerin kolaylaştığı dönemde gönül coğrafyasının yeniden canlandığını belirten Şentop, Türkiye’nin bölgeye ilgisinin diğer ülkelerin ilgisine benzemediğini kaydetti.

Şentop, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaşanan olayların tüm dünyanın dikkatini çektiğini belirtti.

Filistin, Kudüs ve Gazze kelimelerinin 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan dünya düzeninin anahtar kelimeleri olduğunu belirten Şentop, “Filistin, Kudüs ve Gazze derken sadece oraları kastetmiyoruz; aslında anlayış ve anlayışı kastediyoruz. Dünya sisteminin yarattığı dünya görüşü dolayısıyla İsrail’in bu konudaki tutumu.” “Onların eylemlerine yönelik eleştiriler sadece İsrail’e yönelik değil, dünya sistemine yönelik eleştirilerdir.” dedi.

Filistin’de yaşananlara karşı tüm insanların gözü önünde Müslümanların birlik ve beraberliğini güçlendirmesi gerektiğinin altını çizen Şentop, şöyle devam etti:

“Dünyadaki İslam ülkeleri ve Müslümanlar bir araya gelip kendi varlıklarının ve güçlerinin farkına vardıklarında, o zaman bölgede bu baskıların sona ereceğine inanabiliriz. Sorun sadece İsrail’in bunu yapması değil, aynı zamanda İsrail’in dağılmasıdır. Dünyanın her yerindeki Müslümanların bunu yapmasına izin vermek, bunun gerçekleşmesini sağlamak.” “Değerlidir. Kalıcı barış ancak bu şekilde sağlanabilir. Aramızdaki bağ ve temasların güçlendirilmesi bu anlamda çok faydalı olacaktır.”

Etkinliğe Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, büyükşehir bürokratları ve Balkan ülkelerinden katılımcılar da katıldı.

Şentop daha sonra Vali Karadeniz’i makamında ziyaret ederek kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra AK Parti Sakarya İl Başkanı olan Şentop, İl Başkanı Yunus Tever ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Büyükşehir Belediyesi Alicanlar Köşkü’nde kentteki iş insanlarıyla bir araya gelen Şentop, daha sonra Sakarya İmam Hatip Derneği’nin düzenlediği Gençlik Buluşması’na katıldı.

Şentop, etkinlikte gençlere tavsiyelerde bulunurken, soruları da yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu