Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık dönemi BIST 30 endeksini baz alan sözleşme, haftaya yüzde 0,2 artışla 8.518,00 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 8.518,00 seviyesinde işlem gördü.

Cuma günü alıcı eğilimi izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 1,5 üzerinde 8.498,50 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 8.503,00 puana ulaştı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin politikalarının sona ermiş olabileceği beklentisiyle küresel borsaların haftaya olumlu başladığını belirterek, bu hafta Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin, özellikle de Fed’in açıklamalarının öne çıktığını söyledi. Lider Jerome Powell, yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda önümüzdeki 3 toplantıda faiz artırımı ihtimalinin oldukça azaldığını ve Fed’in önümüzdeki yıl Haziran ayında faiz indirimine başlayabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.

Öte yandan Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) Cuma günü 367,52 baz puana düşerek 2 yılın en düşük seviyesine gerilerken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisine yönelik orta vadeli potansiyel büyüme tahminini düşürdü yüzde 3,9’a yükseldi. 4.1’den 4.1’e yükseldi.

Analistler bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında fabrika siparişleri, Almanya’da hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Avro Bölgesi’nde hizmet sektörü ve bileşik PMI bilgilerinin yanı sıra İsrail’deki haber akışını da takip ediyor. Filistin çatışması. Bunun yapılacağını belirterek, teknik olarak endeks kontratındaki 8.550 ve 8.650 puanların direnç konumunda, 8.400 ve 8.300 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu