Haber

Atatürk’ün ölüm yıldönümü Mersin’de törenle anıldı

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85. yıl dönümünde Mersin’in Bozyazı ilçesinde düzenlenen törenle anıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma törenine Kaymakam Tuncay Topsakaloğlu, Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, İlçe Jandarma Komutanı Yunus İnanç, TCSG-309 Bot Komutanı Süleyman Şafak, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Ceylan, kurum amirleri, gaziler, siyasiler katıldı. parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende, Kaymakam Topsakaloğlu ve Önder Çetinkaya ile siyasi parti temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk koyduktan sonra sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türk bayrağı göndere çekildi ve yarıya indirildi.

“85 yıldır bu milletin gönlünde ve aklındasınız”

Buradaki törenin ardından meydanda bulunanlar Bozyazı Müftülüğü Konferans Salonu’na geçti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Lütfiye Keskin Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mustafa Arslan yaptı. Sonbaharın hüzün mevsimi olduğunu, özellikle Kasım ayının Türk milleti için ayrı bir hüzün ayı olduğunu belirten Arslan, “İnsanlar ölür, fikirleri yaşar. Bedenen ölmüş olabilirsiniz. Ben ve öğretmen arkadaşlarım bugün yanınıza geldik. Binlerce Atatürk sevdalısı evlatlık çocuklarımızla birlikte, sonsuza kadar bizimle kalacaksınız.” “Siz yaşanacak bir devleti, cumhuriyeti bıraktınız, çok yoruldunuz. Mekanınız cennet olsun. Ama bu milleti kalbinizden ve aklınızdan çıkarmayın, çünkü 85 yıldır bu milletin gönlünde ve aklındasınız. Teşekkürler. Bize bıraktığın vatan, devlet ve bayrak için sen” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu ve ‘Atatürk’ün hayatı’ konulu slayt gösterisi yapıldı. Lütfiye Keskin Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı gösterilerin sergilenmesinin ardından tören, Kaymakamlık tarafından ‘Atatürk Haftası’ münasebetiyle düzenlenen fotoğraf, şiir ve kompozisyon yarışmalarında başarılı olan öğrencilere verilen ödüllerle sona erdi. Topsakaloğlu ve protokol üyeleri. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu