Haber

Afganistan’daki selde hayatını kaybedenlerin sayısı 311 kişiye yükseldi

Agence France-Presse (AFP) haber ajansının Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’ndan (WFP) paylaşılan verilere atıfta bulunduğu haberinde, en az 331 kişinin yaşamına mal olan sel felaketi nedeniyle yaklaşık 2 bin evin yıkıldığı kaydedildi.

Açıklamada, WFP’nin selzedelere yardım dağıttığı belirtildi.

Öte yandan, Afganistan Meteoroloji Kurumu, Badahşan, Tahar, Bağlan, Pençşir, Lağman, Kunar, Nuristan ve Nangerhar vilayetleri için şiddetli yağış uyarısında bulundu.

Dün sabah saatlerinden itibaren yağışların şiddetlendiği Bağlan Vilayet Sözcüsü Molla İlim Mucidi, TOLO News’a yaptığı açıklamada, son 1-2 gündür yaşanan seller nedeniyle 130 kişinin yaşamını yitirdiğini, 100 kişinin yaralandığını kaydetti.

Daha önce Reuters, geçici Afgan hükümetinin İçişleri Bakanlığı’na atıfta bulunarak ölü sayısının 151 kişi olduğunu duyurmuştu.

Afganistan’da Bağlan, Gor, Badahşan ve Herat vilayetleri başta olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde şiddetli seller yaşanırken, kayıp sayısının artmasından endişe ediliyor.

Yetkililer, selden etkilenen bölgelere yönelik acil yardım çalışmalarının başlatıldığını duyurmuştu.

Afganistan’da kış aylarında yağan karın havaların ısınmasıyla erimesi, şiddetli yağışlar ve altyapının yetersiz olması sonucu meydana gelen seller can ve mal kayıplarının artmasına neden oluyor. Ülkede her yıl yüzlerce kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu