Haber

ABD’de eski Başkan Trump’a dava açıldı

ABD medyası, Florida’daki malikanesinden çıkan “gizli belgeler”le ilgili soruşturma kapsamında eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında dava açıldığını duyurdu.

Ülke basınında yer alan habere göre isimlerinin açıklanmasını istemeyen iki savcılık yetkilisi, 7 farklı suçtan yargılanacak Trump’ın davasına ilişkin belgelerin avukatlarına gönderildiğini belirtti.

Yetkililer, savcılığın dün Trump’ın avukatlarıyla görüşerek davanın içeriği hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

ABD Adalet Bakanlığı, söz konusu davayla ilgili resmi bir açıklama yapmazken, bu konudaki haberlerle ilgili de soruları yanıtsız bıraktı.

Trump’ın avukatı James Trusty de dün akşam katıldığı bir televizyon kanalında müvekkiline yönelik suçlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Trusty, Trump’ın “ABD ulusal savunma bilgilerini kasten saklamak, bu bilgilere erişimi engellemek, yalan yere yemin etmek ve komplo kurmak” suçlarından yargılanacağını söyledi.

Trump, kendi sosyal medya sitesi TruthSocial’da yaptığı paylaşımda, “gizli belgeler” ile ilgili iddianame hazırlandığını duyurdu.

Trump, önümüzdeki Salı günü yerel saatle 15.00’te Miami’deki federal adliyeye çağrıldığını belirterek, “Ülkemizin tarihindeki tüm görevdeki başkanlardan daha fazla oy alan eski bir adayız ve şu anda hem Demokratların hem de tüm diğerlerinin çok önündeyiz. 2024 başkanlık seçimleri için sandıklarda diğer adaylar. Birleşik Devletler Başkanı’nın başına böyle bir şey gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Ben masum bir adamım!” Sözlerini kullandı.

Trump’ın malikanesinden gizli belgeler

Trump’ın Florida’daki evi, “gizli belgeleri” araştırmak için 8 Ağustos 2022 sabahı FBI ajanları tarafından basıldı.

Baskını ve devam eden soruşturmaları “siyasi” olarak nitelendiren Trump, özellikle Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel bir yargıç” tarafından incelenmesini istedi.

Trump aleyhindeki “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına, özel görevli uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor.

Donald Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir bayana “kapanma” ücreti ödediği için kendisine yöneltilen suçlamalarla 4 Nisan’da Manhattan Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Trump, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu