Ekonomi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri enflasyon verileri öncesinde geriledi

Yatırımcılar önemli bir enflasyon raporunun açıklanmasını beklerken ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri bugün hafif bir düşüş kaydetti. TSİ 08:30’da yayınlanacak olan çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) verilerinin yıllık bazda %2,8’de sabit kalması bekleniyor. Bu enflasyon ölçütü, Federal Rezerv tarafından ekonomik manzarayı değerlendirirken yakından izleniyor.

S&P 500 endeksi ve Nasdaq, riskli varlıklar üzerinde baskı yaratan Hazine getirilerindeki son yükselişin etkisiyle altı hafta içindeki ilk haftalık kayıplarını kaydetmeye hazırlanıyor. Bu durum, hayal kırıklığı yaratan bir borç ihalesi ve süregelen enflasyona ilişkin endişelerin ardından geldi.

Bu endişelere rağmen, ilk çeyrek ekonomik büyüme rakamlarında yapılan ve daha yumuşak bir tüketime işaret eden revizyon korkuları bir nebze hafifleterek tahvil getirilerinin düşmesine ve Eylül ayında faiz indirimi beklentilerinin %50’nin üzerine çıkmasına neden oldu.

Teknoloji sektöründe Microsoft (NASDAQ:MSFT), Nvidia (NASDAQ:NVDA) ve ServiceNow (NYSE:NOW) gibi hisseler piyasa öncesi işlemlerde çok az değişiklik gösterdi. Bu, Salesforce’un (NYSE:CRM) ikinci çeyrek için zayıf bir görünüm yayınlamasının ardından teknoloji sektörünün bir aydan fazla bir süredir en kötü gününü yaşadığı zorlu bir önceki seansın ardından geldi. Ancak Salesforce hisselerinde %0,4’lük küçük bir artış görüldü.

Dow e-minis 29 puan ya da %0,08, S&P 500 e-minis 10,5 puan ya da %0,20 ve Nasdaq 100 e-minis 62,25 puan ya da %0,34 düştü.

Önemli piyasa hareketleri arasında, Dell (NYSE:DELL) hisseleri, şirketin mevcut çeyrek için analistlerin tahmin ettiğinden daha düşük kar öngörmesinin ardından, yıllık marjlarını etkileyebilecek yapay zeka özellikli sunucular oluşturmak için artan maliyetleri gerekçe göstererek %14’ten fazla düştü.

Buna karşılık, Zscaler (NASDAQ:ZS) dördüncü çeyrek sonuçlarının beklentileri aşacağını tahmin ettikten sonra %17’lik bir artış yaşadı. Buna karşılık, Marvell Technology (NASDAQ:MRVL), kablosuz operatörlerin ve kurumsal müşterilerin harcamalarının azalmasına atfedilen beklentilerin altında kalan ilk çeyrek gelir raporunun ardından %4,6’lık bir düşüşe tanık oldu.

Gap Inc. yıllık satış tahminini yükseltmesinin ve Old Navy ve Gap markalarından gelen güçlü performansların etkisiyle tahminleri aşan ilk çeyrek sonuçlarını açıklamasının ardından %23’lük bir artış yaşadı.

Trump Media & Technology Group, New York jürisinin eski Başkan Donald Trump’ı 2016 seçimleri öncesinde bir porno yıldızını susturmak için yapılan ödemeyle ilgili belgelerde tahrifat yapmaktan suçlu bulduğuna dair haberlerin ortaya çıkmasının ardından %4,3’lük bir düşüş yaşadı.

Yatırımcılar ve piyasa gözlemcileri şimdi Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy hakkına sahip bir üyesi olan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in bugün ilerleyen saatlerde yapacağı konuşmaya odaklanmış durumda.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu