Ekonomi

15 milyar lira hemen gönderilecek

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Antalya’DA düzenlenen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) Eğitim Semineri ve İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, güçlü esnafın güçlü iktisadın teminatı olduğunu belirtti.

Esnafın en çok finansmana gereksinim duyduğunu lisana getiren Muş, AK Parti iktidarı periyodunda esnafa gerekli takviyenin sağlandığını ve daha fazla finansmanın daha ucuz maliyetle esnafla buluşturulduğunu söyledi. Salgın devrinde de imkanlar ölçüsünde kira, gelir kaybı, hibe üzere esnafa takviyeler verildiğini hatırlatan Muş, bunların emelinin sıkıntı günlerde esnafın işini döndürecek imkanı sağlamak olduğunu kaydetti.

Bakan Muş, yeni periyot stratejilerinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı bir programda belirleneceğini ve bununla ilgili hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.

4 ay içinde esnafa ulaştırılacak

Esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyacını karşılamak için Halk Bankası aracılığıyla kullandırılacak 100 milyar lira tutarındaki Hazine Faiz Destekli Kredi Paketi’ne değinen Muş, kredide faiz oranlarının yüzde 9,5’tan 7,5’a indirildiğini kaydetti. 100 milyar lira fiyatındaki limitin de 4 ay içinde esnafa ulaştırılacağını aktaran Muş, şunları söyledi:

“Aralık ayına geldik, burada ilave finansmana ihtiyaç var. Bunun için de konuştuk, Halk Bankası da hazırlığını yaptı, 15 milyar lira hemen gönderilecek. Dolayısıyla pazartesi gününden itibaren bu kaynak sizlere gönderilmiş olacak. Siz de esnafa dağıtmaya başlayacaksınız. Geri kalanını da en fazla 4 ay içerisinde illerimize, ilçelerimize, kooperatiflerimize göndermiş olacağız. Siz de bu planlama içerisinde esnaf kardeşlerimize bunun ödemesini yaparsınız.”

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ın tecrübeli olduğunu ve Halkbank’ın da bugün Türkiye’nin en güçlü bankalarından biri olduğunu belirten Muş, banka ne kadar iyi bir noktaya taşınırsa esnafa da katkısının daha fazla olduğunu vurguladı. Muş, TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül’ün de esnafın daha fazla imkana kavuşması için büyük bir uğraş harcadığını kaydetti.

“Esnafın aleyhinde hiçbir düzenlemeye müsaade etmedik”

Hükümet olarak da daima esnaftan yana olduklarını söz eden Muş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Esnaf yalnızca ticari manada değil, birebir vakitte toplumsal bir misyon de üstleniyor, bulunduğu bölgede, vilayette, ilçede, mahallede prestij edilen beşerler. Bu açıdan bu yapımızı güçlendirerek, sürdüreceğiz. Yapacağımız düzenlemelerle, atacağımız adımlarla esnaf tarafında olacağımızı kesinlikle bilmenizi isterim. Esnafın aleyhinde hiçbir düzenlemeye müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Zira çok büyük bir aileyiz, kitleyiz. Münasebetiyle bu büyük aile Türkiye’nin sosyolojik manada da en kıymetli sigortalarından bir tanesi. Esnafın olduğu yerde sakinlik, huzur olur, kurallara riayet olur. Ancak ne kadar zayıflarsa toplum içerisinde o vakit kuralsızlık daha fazla artar. Ekonomik işlevin yanında bu türlü toplumsal ve çok değerli işlevi da var.”

Muş, esnafın ahilik kültüründen geldiğini ve sürekli birbiriyle dayanışma içerisinde olduğunu kaydetti.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da paketin esnafa güzel olmasını diledi.

TESKOMB Lideri Abdülkadir Akgül, esnaf ve sanatkarlar olarak bugüne kadar yaşadıkları her sorunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takviyesiyle tahlile kavuşturduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu