Teknoloji

Uzay çöplerini toplamak için alışılmadık bir fikir: Çanta kullanmak

Özel bir şirket, uzay çöpü sorununu çözmek için dev uzay torbalarını kullanarak enkaz modüllerini yakalamanın ilgi çekici bir yolunu bulmuş olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı’na göre gezegenimiz yaklaşık 10 santimetre daha büyük. Enkazla çevrili 26.500 kesik. Ve bu sayıya toplam 330 milyon olan daha küçük segmentler dahil değil. Bazıları, uyduların ve diğer uzay araçlarının iniş için daha kontrol edilebilir hale getirilmesi için enkaz birikmesini önlemenin kolaylaştırıldığını iddia etse de, hâlâ gezegenimizin yörüngesindeki tüm enkazla başa çıkmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor.

TransAstra İşte bu noktada şirketler devreye giriyor. Space.com’a göre TransAstra, kısa sürede yörüngedeki enkaz ve uzay enkazının yakalanmasına yardımcı olabilir. Devrim niteliğindeki uzay çantaları yaratmak için erken aşamadaki bir NASA sözleşmesi alındı . Bu anlaşma, uzay enkazını Dünya’ya daha sadık bir şekilde geri göndermemize ve onu uygun şekilde yok etmemize veya muhtemelen yeniden kullanmamıza olanak tanıyacak.

TransAstra’nın sözleşmesi 850.000 dolar değerinde ve temel olarak yörüngeye ulaştığında şişecek şekilde tasarlanacak çantayı kapsıyor. Şişirilen torba daha sonra hareket edebilecek ve farklı enkaz parçalarını ve diğer nesneleri yakalayabilecektir. Bu formül ilginçtir çünkü daha önce önerilen diğer uzay çöpü analizlerinden oldukça farklıdır.

Ancak bu test şu anda geliştirmenin ilk aşamalarında olduğundan, uzay çantaları yakın zamanda hazır olmayacak. Aslına bakılırsa, böyle bir şeyi mümkün kılmak muhtemelen yıllar alacaktır, özellikle de bu cihazları uçuşa hazır hale getirmeyi ve yörüngede şişebilmeyi umuyorsak. Bu yeni sözleşme, TransAstra’nın asteroitleri ve diğer uzay kayalarını yakalamak için tasarlanan uzay çantaları için önceki sözleşmesine dayanıyor.

Bu fikir üzerinde çalışırken şirket, asteroitleri ve uzay enkazlarını yakalamanın muhtemelen çok benzer olacağını fark etti ve bu, fikrin dallanıp Dünya’nın yörüngesini temizlemek için kullanabileceğimiz bir uzay çöpü yakalama çantası oluşturma üzerinde çalışmasına yol açtı.

divrigiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu