Ekonomi

Schneider Electric, Cirosunu yüzde 12 Büyümeyle 3. Çeyrekte 8,8 Milyar Euro’ya Yükseltti

  • Schneider Electric, global çapta başarılı faaliyetlerini sürdürdüğü yılın 3. çeyrek devrinde gelirlerini 8,8 milyar Euro’ya yükseltti.
  • Faaliyet gösterdiği dört ana coğrafyada istikrarlı gelişim sağlayan şirket, birçok iş ünitesinde çift haneli büyümeye ulaştı.
  • Böylece şirket FAVÖK’te 15 büyüme gerçekleşti.
  • Eşzamanlı olarak sürdürülebilirlik alanındaki performansına dair sonuçları paylaşan şirket, bu alanda çalışmalarını güçlü iklim aksiyonlarıyla destekliyor.

Enerji idaresi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric, 2022 yılı 3. çeyrek devrine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Bu devirde şirketin cirosu 12 artışla 8,8 milyar Euro olarak gerçekleşti. FAVÖK’teki büyüme ise 15 oldu.

Şirketin finansal performansına ait olarak, Schneider Electric Lider ve CEO’su Jean-Pascal Tricoire şu değerlendirmede bulundu; “100’ü aşkın ülkede faaliyet gösteren bir şirket olarak yılın 3. çeyreğinde, 12 organik gelir artışı ve dört ana coğrafyada istikrarlı ve güçlü bir büyüme sağladık. Eser ve Sistem gelirlerimizde çift haneli büyümeye imza attık. Bu güçlü ivmeyi, bilhassa Güç İdaresi yazılımı ve Sürdürülebilirlikteki kıymetli dinamiklerle, Servis, Yazılım ve Sürdürülebilirlik alanlarındaki artan büyüme faktörlerimizle tamamladık. Öngördüğümüz üzere, bilhassa elektronik eserlerin tedariğiyle bağlantılı global tedarik zincirlerindeki aksamalara karşın muvaffakiyetle yol almaya devam ediyoruz. Öte yandan 3. çeyrek toplam gelirlerimiz, Rusya’daki faaliyetlerimize son vermemizden önemli ölçüde etkilendi. Buradaki şirketimizin devrini tamamlamış ve ülkedeki faaliyetlerimizi sonlandırmış bulunuyoruz.

Bu dönemde ayrıca endüstriyel sensörler gibi ana stratejimizde artık yer vermeyeceğimiz şirketlerin satışını kapsayan ve 2 milyar Euro’luk gelirin hedeflendiği ‘portföyden çıkarma’ programımızda güçlü bir ilerleme kaydediyoruz. Şu anda bu alanda toplam 1,5 milyar Euro’ya ulaşan bir değer elde etmiş bulunuyoruz.

Şirket ana stratejisi paralelinde 2018 yılında çoğunluk hisselerini satın aldığı yazılım devi AVEVA’nın azınlık payını de satın alma niyetini bu periyotta açıkladı. Bu atılım, yazılım stratejimizin büyümesini hızlandırma, bir data merkezi ve Enterprise Metaverse’e yanlışsız süratli bir yol alma fırsatı sunuyor.

Ekonomideki belirsizliklere karşın, eserlerimize ve çözümlerimize olan talep artmaya devam ediyor. Dijitalleşme ve elektrifikasyona olan güçlü talep ve bilhassa olgun ekonomilerdeki güç geçişiyle paralel olarak portföyümüzde ve sağladığımız hizmetlerde bir büyüme ivmesi yakalamış bulunuyoruz. Bu doğrultuda 2022 yılı büyüme maksadımızı gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.”

Schneider Electric’ten farklı kategorilerde çift haneli büyüme

Schneider Electric, global çapta faaliyetlerini eser, sistem, yazılım ve servis ve dijitalleşme olmak üzere dört ana başlıkta ele alıyor. Şirket, 3. çeyrek gelirlerinin 58’ini eserlerden elde etti. Bu periyotta elektronik bileşenlerin tedariğindeki problemler sürse de genel olarak tedarik zincirinde yaşanan rahatlamanın da tesiriyle Schneider Electric bu kategoride 11 büyüme sağladı.Hem Güç İdaresi hem de Endüstriyel Otomasyon alanında çift haneli büyüme gerçekleşti. Türkiye ise şirketin bu iki alanda bölgesel bazda en çok talep aldığı ülke oldu.

Şirketin 3. çeyrek gelirlerinin 25’ini temsil eden Sistemler kategorisinde ise istikrarlı ve organik bir gelişim ile 17 büyüme sağlandı. Güç İdaresi, eser yelpazesinde kıymetli bir büyüme yaşadı. Bu alanda satışlar, elektronik bileşenlerin teminindeki problemlerden etkilendi fakat fiyat hareketleri ve güçlü talebin tesiriyle büyüme ivmesini korudu.

Bu devirde elde edilen gelirlerin 17’sini oluşturan Yazılım ve Servisler de organik olarak 10 büyüdü. Güç İdaresine yönelik agnostik yazılım eserleri, IGE+XAO, ETAP, ALPI ve RIB Software’in güçlü katkılarıyla bu çeyrekte 20’nin üzerinde büyüme ile güçlü bir performans gösterdi. Dijital servis eserleri, EcoStruxure Advisors ve Siber Güvenlik alanında da çift haneli büyüme sağlandı. Saha Servisleri ise bu periyotta tek haneli organik büyüme gösterdi.

Sürdürülebilirlik eserleri (Dijital ve Saha Servisleri), Kuzey Amerika liderliğinde ve Batı Avrupa’da iyi bir performansla, 3. çeyrekte 20’nin üzerinde organik büyüme sağladı. Sürdürülebilirlik danışmanlığı, portföyün geri kalanı için bir katalizör vazifesi görmeye devam ediyor.

Schneider Electric, sürdürülebilirlik alanındaki güçlü performansıyla bu alandaki liderliğini koruyor

Schneider Electric, finansal sonuçları ile birlikte 2025 sürdürülebilirlik tesir maksadı kapsamında, 2022 yılı 3. çeyrek sonuçlarını da açıkladı. Bu devirde 10 üzerinden 4,54 puan alan şirket, sürdürülebilirliği işinin merkezine alarak uzun yıllardır gerçekleştirdiği çalışmaların güçlü tesirlerini, iklim değişikliğiyle uğraştaki liderliği ve olumlu tesirini paylaştığı sonuçlarla yansıtıyor.

Buna nazaran, yılın 3. çeyreğinde Schneider Electric, Net Sıfır taahhüt yol haritası Bilimsel Tabanlı Amaçlar (Science Based Targets) teşebbüsünün yeni Kurumsal Net Sıfır Standardı tarafından onaylanan dünyanın birinci şirketlerinden biri oldu. Ayrıyeten prestijli ESG derecelendirme kuruluşu S&P Küresel tarafından yapılan 2022 Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi’nde 100 üzerinden 89 puan ile kesim önderi oldu. Öte yandan şirket, 2018’den bu yana müşterilerinin 407 milyon ton CO2 emisyondan tasarruf etmesinde rol oynayarak 2025 yılı taahhüdünün yarısına muadil bir karbon emisyonunun önüne geçmeyi başardı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu