Haber

İstanbul’daki binalarda hızlı tarama testi yapılıyor

6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler İstanbulluları korkuttu.

Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yıldır gerçekleştirdiği hızlı tarama testleri, Kahramanmaraş ve Hatay’da yaşanan depremlerin ardından hız kazandı.

Yaşadıkları binaların risk durumlarını analiz ettirmek isteyenlerin tercih ettiği hızlı tarama yöntemi bugün Bakırköy’de bulunan 6 katlı 12 daireli Gül Apartmanı’nda gerçekleştirildi.

Deprem Risk İdaresi ve Kentsel Uyum Dairesi ekipleri, girdikleri konutta kolon üzerinde incelemelerde bulundu.

“Toplam 76 bin başvuru aldık”

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Sarsıntı Risk Yönetimi ve Kentsel Güzelleştirme Daire Başkanı Hasret Tut, “Bu dönemde 107 bin binayı ziyaret edip inceleme izni istedik ama şu ana kadar 29 bin bina inceleme izni verdi. Bugün itibariyle toplam 76 bin başvuru aldık. Hepsini cevaplayacağız. Yıkıcı depremlerin ardından çok büyük bir hassasiyet oluştu, bunları da ona göre değerlendirip tüm binaları inceleyeceğiz.”terimleri kullandı.

“Kiracılardan da başvuru alacağız”

Özlem Tut, “10 katın üzerindeki binalara bu yöntem uygulanamaz. 2000’den sonraki binalara uygulanamaz. Bu noktada başvurular aldık, bu hafta itibari ile bu başvuruları değerlendireceğiz. Başvurular yapılabilir. 2000 yılından önce yapılan binalar bizim kırılgan yapımızı oluşturuyor.” Stok ve başvuruları bu yapılara öncelik vererek değerlendireceğiz” şeklinde konuştu. Buna göre sistemimizi inceledik. Kiracılardan da başvuru alacağız” dedi.söz konusu.

“Dünyanın birçok ülkesinde benzer yöntemler kullanılıyor”

Hızlı taramalar sonucunda 318 bin binanın deprem yüklerini taşıyamaz hale geldiğini hatırlatan Tut, şunları kaydetti: “Bu binaların kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandırmak ve hızlı bir şekilde tahliyelerini sağlamak amacıyla kira yardımımızı 4.500 olarak belirledik. Bu binaların hem sahipleri hem de kiracıları kira desteğimizden yararlanabilecek. 318.000 ile ilgili süreçlerimiz Binalar birkaç aydır devam ediyor.İlkini depremden 3 gün önce yıktık.Diğerini de binalar hakkında bilgi verdik.İlçe belediyeleri ile ortak toplantı yaptık.Bu çalışmaları genişleterek tamamlayacağız. Şu anda yaptığımız hızlı tarama yöntemi ile yapı denetimi 6306 sayılı yasaya göre riskli bir yapı ilan edilmeden önceki aşamadır. Bu bilgileri İstanbullulara veriyoruz.Binanızın tadilat ve güçlendirmeye ihtiyacı olabilir.Lütfen kanun kapsamında gerekli işlemleri başlatınız.Bu bir İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen bilimsel formül. Dünyanın birçok ülkesinde bu bilimsel bir formüldür. emsal prosedürler uygulanır. Amerika’da, Japonya’da, İtalya’da, Yunanistan’da örnek tekniklerle yapılıyor.”ifadelerini kullandı.

Tut, yapılan inceleme sonucunda vatandaşların yenileme işlemleri için KİPTAŞ üzerinden de başvurabileceğini söyledi.

“Ofisimizde ki tüm bilgileri analiz edip binanın sarsıntı güvenlik oranını belirleyeceğiz”

İstanbul Şehircilik Atölyesi Müdürü Rahmi Hızır da şunları söyledi: “Biz az önce binamızda İstanbul Teknik Üniversitesi ile hızlı bir tarama işlemi gerçekleştirdik. Binanın verilerini topladık. Önce sıvayı çıkardık, x-ray cihazımızla demir sayısını belirledik. Ardından beton kesimini aldık. sıyırma işlemine kadar ve içindeki demirin korozyonunu ölçtük.Ardından schmidt çekici ile betonun sertliğini ölçtük.Daha sonra binanın genel statik rölesini çizdik.Ardından tüm bilgileri ofisimizde analiz edip, binanın sarsıntı emniyet oranını belirleyin.Burada A,B,C,D,E olmak üzere 5 sınıf var.D ve E sınıfı yüksek riskli binalar.Biz D ve E sınıfıyız. kapsamlı analizler. Bunları riskli buluyoruz. 6306 sayılı yasanın yeterince kapsamlı bir inceleme yapmasını öneriyoruz. Bu analizin sonucu da riskli ise bu binalar güçlendirilmeli veya yenilenmelidir.”dedi.

“Sahilde yaşayanlar şu anda her evde sadece bir tedirginlik konusu”

Gül Apartmanı’nda kiracı olarak oturan Aykut İrevul da şunları söyledi: “Kıyıda yaşayanlar şu anda her evde bire bir tedirginlik konusu. Herkes daha dindar bir yere gitmek istiyor. Hocaları dinliyoruz. Fiyatlar ikiye katlandı. 40 yıllık bir… eski bina istanbul büyükşehir belediyesine 3-4 gün önce başvurduk hızlı döndüler risk raporuna göre hızlı aksiyon alacağız ben bireysel karar verip başvurdum bir apartmandan bir kişinin başvurması yeterli Risk durumunda İstanbul’da güvenli bir yere taşınmayı planlıyoruz, İstanbul’da kira veya konut fiyatları fahiş fiyatlara giderse şehir değiştirmeyi planlıyoruz.Gerçeği daha sadık şehirlerimizde arıyoruz. “söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu