Ekonomi

En çok kazandıran yatırım aracı, Boeing’in yeni sorunu, Bitcoin’de yükseliş: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Yeni üç aylık kurumsal sezonun bu hafta başlaması planlanırken gözler, bir ekipman arızası daha yaşayan Boeing’de olacak. Ham petrol Orta Doğu’da ateşkes umutlarıyla gerilerken Bitcoin yükselişe geçti. TÜİK yatırımcılara en çok kazandıran yatırım aracını açıkladı.

1. Üç aylık kazanç sezonu başlıyor

Bankacılık devleri JPMorgan Chase (JPM), Citigroup (C) ve Wells Fargo ‘nun WFC) Cuma günü açıklayacağı sonuçlarla, yeni üç aylık bilanço sezonu bu hafta başlıyor.

Delta Air Lines (DAL) ve BlackRock (BLK) hafta boyunca güncelleme sunacak büyük isimler arasında yer alıyor.

Karşılaştırma ölçütü S&P 500, 2019’dan bu yana en güçlü ilk çeyrek performansının ardından yılbaşından bugüne %9’dan fazla yükseldi. Ancak hisse senetlerinin bu hızda ilerlemeye devam etmesi için çıta yükseliyor olabilir ve bu da şirketler üzerindeki güçlü sonuçlar sunma baskısını artırıyor.

Sıradan bir kazanç artışı, yüksek getirilerin tahvillerin cazibesini artırdığı bir dönemde, yatırımcılara hisse senetlerine tutunmak için daha az neden verebilir.

Şirketlerin kazanç sonuçlarına, hisse durumuna hızlı ve kolayca erişmek, yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Yatırımcılar ayrıca büyümenin dirençli olduğu ve tüketici fiyatlarının azaldığı bu ortamın devam edip edemeyeceğini ölçmek adına şirketlerin ekonomi ve enflasyon hakkındaki görüşlerini de dinleyecektir.

2. Vadeli işlemler geçen haftaki kayıplarını konsolide ederek yükselişe geçti

ABD hisse senedi vadeli işlemleri hafif bir yükseliş göstererek kayıp bir haftanın ardından toparlandı ancak önemli enflasyon verilerinin açıklanması ve yeni kurumsal kazanç sezonu öncesinde kazançların sınırlı olması muhtemel.

Dow, S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,1 oranında yükseldi.

Wall Street’in ana endeksleri geçen haftayı sağlam kazanımlarla kapattı ancak Federal Rezerv’in, faizleri ne zaman düşürmeye başlayacağına ilişkin belirsizlik nedeniyle yine de haftayı keskin kayıplarla bitirdi.

Dow Jones Industrial Average geçen hafta %2,3 düşerek Mart 2023’ten bu yana en kötü haftalık performansını sergiledi. S&P 500 endeksi bu dönemde yaklaşık %1 gerileyerek Ocak başından bu yana en büyük haftalık kaybını yaşarken teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, %0,8 gerileyerek beş hafta içinde dördüncü kez eksiye düştü.

Yatırımcılar, ABD ekonomisinin geçen ay beklenenden çok daha fazla istihdam yarattığını gösteren Cuma günkü istihdam verilerinin ardından Çarşamba günü Mart ayı tüketici fiyat enflasyonu raporunu merakla bekliyor.

Son birkaç aydır güçlü istihdam verileri ve enflasyondaki yavaş ilerlemenin bir araya gelmesi, Fed’in ilk faiz indiriminin Haziran ayında gerçekleşeceği konusunda şüphe yarattı.

3. Boeing uçağının motor kapağı düştü

Pazar günü Southwest Airlines (LUV) uçağındaki bir motor kapağının (Boeing 737-800), Denver’daki kalkış sırasında düşerek kanat flapına çarpmasının ardından Boeing’in dert yığınına bir yenisi daha eklendi.

Bunun üzerine Federal Havacılık İdaresi bir soruşturma başlattı.

Southwest, uçağın Denver Uluslararası Havaalanına geri döndüğünü ve mekanik bir sorun yaşadıktan sonra güvenli bir şekilde iniş yaptığını söyledi.

Boeing (BA) CEO’su Dave Calhoun, geçtiğimiz ay yıl sonuna kadar görevinden ayrılacağını açıklamış ve uçak üreticisi, Alaska Airlines’a ait yeni bir 737 MAX 9 jetinin 16,000 fit yükseklikte bir kapı tapa panelinin kopması nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Olayın ardından FAA, MAX 9’un birkaç haftalığına hizmet vermesine engel oldu. Boeing’in MAX üretimini artırmasını yasakladı ve 90 gün içinde “sistemik kalite kontrol sorunlarını” çözmek için kapsamlı bir plan yapmasını emretti.

Adalet Bakanlığı da MAX 9 olayıyla ilgili cezai soruşturma başlattı.

Moody’s (MCO) Yatırımcılar Servisi, Boeing’in notlarını geçen ayın sonlarında düşürmek üzere incelemeye aldı ve şirketin hisseleri bugüne kadar neredeyse %30 düştü.

4. Bitcoin kripto piyasasındaki genişlemeden faydalanacak

Bitcoin yükselişe geçti ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse‘a göre güçlenmenin devam etmesi şu anda belirsiz görünse de gelecekteki kazançlar etkileyici olacak.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, hafta sonu haftalık kayıplarının büyük bir kısmını telafi ettikten sonra %2,4 artışla 71.040 dolardan işlem gördü.

Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası düşük faizli, yüksek likiditeli bir ortamdan faydalanıyor. Öte yandan Cuma günkü ABD istihdam raporu, Haziran ayında Fed’in faiz indirimi olasılığı konusunda belirsizlik yarattı.

Dijital para birimi, Mart ayında rekor seviyelere ulaştıktan sonra yön bulmakta zorlandığı için geçtiğimiz ay boyunca oluşturulan işlem aralığının içinde kalmaya devam etti.

Garlinghouse, CNBC’ye verdiği bir röportajda, kripto para piyasasının toplam piyasa değerinin bu yıl iki katına çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Blockchain girişiminin CEO’su, ABD Bitcoin borsa yatırım fonlarının gelişi ve yaklaşan Bitcoin “yarılanması” gibi makro faktörleri gösterdi.

İlk spot Bitcoin ETF’leri, Ocak ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanırken Bitcoin yarılanması bu ayın sonunda gerçekleşecek ve Bitcoin madencilerine verilen toplam madencilik ödülü yarıya inmiş olacak. Böyle bir olay en son 2020 yılında gerçekleşmişti.

Garlinghouse, “Tüm bu makro faktörlerden etkilendiği için kripto endüstrisinin genel piyasa değerinin … bu yılın sonuna kadar kolayca ikiye katlanacağı tahmin ediliyor.” dedi.

5. İsrail-Hamas ateşkes umutları ham petrolü düşürdü

Petrol fiyatları, İsrail-Hamas çatışmasında olası bir ateşkese duyulan güvenin artması ve petrol zengini Orta Doğu’dan arz kesintisi endişelerinin hafiflemesi üzerine keskin bir düşüş yaşadı.

ABD ham petrol vadeli kontratları %1,1 düşüşle 85,95 dolardan işlem görürken Brent kontratı %1,1 düşüşle 90,15 dolara geriledi.

İsrail ve Hamas’tan ekipler, bu hafta bayram tatilinden birkaç gün önce Mısır’da yeniden ateşkes görüşmeleri için bir araya gelirken İsrail Gazze’nin güneyinden bazı birliklerini geri çekti.

Bu adımlar, bölgedeki gerilimin azalmasına neden olurken ABD’nin insan hakları ihlalleri nedeniyle İsrail’i, Gazze’ye yönelik saldırılarını azaltmaya çağırmasının ardından geldi.

Petrol fiyatları, geçtiğimiz hafta İran’ın Suriye’deki büyükelçiliğini vurduğu iddiasıyla İsrail’i askeri harekâtla tehdit etmesinin ardından son beş ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Daha sıkı petrol arzı beklentileri de son haftalarda ham petrol fiyatlarını artırdı, bu durum devam ediyor.

OPEC+, kısa süre önce üretim kesintilerinin Haziran sonuna kadar devam edeceğini yinelerken en büyük üretici Rusya da daha derin üretim kesintilerine işaret etti.

6. TÜİK en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre aylık en yüksek reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 11,43, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 11,57 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından euro yüzde 1,42 ve Amerikan doları yüzde 0,72 yatırımcısına reel getiri sağlarken mevduat faizi (brüt) yüzde 0,48, BIST 100 endeksi yüzde 4,46 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 5,04 yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde; euro yüzde 1,55 ve Amerikan doları yüzde 0,84 yatırımcısına reel getiri sağlarken mevduat faizi (brüt) yüzde 0,36, BIST 100 endeksi yüzde 4,34 ve DİBS yüzde 4,92 yatırımcısına kaybettirdi.

Külçe altın 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık değerlendirmelerde de en yüksek getiriyi sağladı. 3 aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,21, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,92; 6 aylık değerlendirmeye göre Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19,47, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,69 ve 1 yıllık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 32,98, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19,54 yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu