Haber

Depremzedelere özel şirketlere ceza verildi: 80 bin lira hasar raporu

Maraş’taki depremde Diyarbakır’da 7 bina yıkıldı, 409 kişi hayatını kaybetti; binlerce bina da ağır ve orta derecede hasar gördü. Yıkılan binaların enkazı kaldırıldı ancak hasar gören binalarla ilgili tartışmalar devam ediyor. Orta derecede hasarlı binaları yıkmak veya yenilemek için ev sahiplerinin teknik bir rapora ihtiyacı vardır.

‘RESMİ OLARAK İŞİ TİCARET YAPIYORLAR’

Amidahaber’in haberine göre Diyarbakır Barosu avukatlarından Sıtkı Zilan, sosyal medya hesabından depremzedelerin orta hasarlı binalardan numune alınması ve tutanak hazırlanması konusunda yaşadıkları zorlukları anlattı. Belediye, AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün numune alıp teknik rapor vermediğini belirten Zilan, “Şehircilik Müdürlüğü lisanslı firmalara yönlendiriyor.

‘PARA İLE ÖĞRENİLİYOR’

Orta derecede hasarlı binalarda tadilat yapılıp yapılamayacağının parayla öğrenilebileceğine dikkat çeken Zilan, “Bina ya da enkaz size ait olsun belediye, şehircilik ya da il mühendis ve mimarlar odası bunu neden yapmıyor? maliyet + 1 kuruş, Diyarbekir’de üniversite var, onun “Şehirde laboratuvarı yok mu? Belediye, şehircilik, üniversite gibi kurumlar varken depremzedeleri özel şirketlere yönlendirmek hırsızlıktır. Devlet ve misyoner kurumlar yapamaz, özel yapabilir maşallah.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu