Haber

Banka dolandırıcılığı operasyonu: 101 milyon lira çalındı

İSTANBUL’da iade sürecinde özel bir bankanın açığını bulan ve bankayı 101 milyon 900 bin lira dolandıran şebekeye ikinci operasyon düzenlendi. Operasyonda 20 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 2 ay önce özel bir bankayı 101 milyon 900 bin lira dolandıran zanlılara operasyon düzenledi. İlk operasyonda 30 şüpheli gözaltına alındı. Gruplar, zanlıların sözlerine dayanarak banka dolandırıcılığıyla ilgili soruşturmalarını derinleştirdi. Araştırma, özel bir bankanın iade sürecinde ağın güvenlik açığını buldu. Bu açıktan yararlanan şüpheliler, bankanın pos cihazlarını kullanarak yabancı firmalardan alışveriş yaptı. Banka, işin maliyeti olan parayı, alışverişin ardından yabancı firmalarla oluşturduğu para havuzuna yatırınca, ağın üyeleri bu kez bankanın mesai saatleri dışında işi almaktan vazgeçerek getiri oluşturdu. rica etmek. İşin bedelinin yabancı firma tarafından tekrar şebeke üyelerinin hesaplarına yatırıldığı ancak banka havuzdan parayı çekmediği için firmaların satın alma işlemini onaylayarak şebeke üyelerine işleri gönderdiği belirlendi. . Şebeke üyeleri bu formülle bankayı 101 milyon 900 bin lira dolandırdı.

Şebekenin yöntemini deşifre eden gruplar, dün sabah saatlerinde zanlılara yönelik ikinci bir operasyon düzenledi. İstanbul merkez olmak üzere Adana, İzmir, Kocaeli, Batman, Tunceli ve Yalova’da 41 farklı adrese eş zamanlı yürütülen operasyonda 20 zanlı gözaltına alındı. Zanlıların konut ve işyerlerinde yapılan aramalarda 23 bin lira, 3 ruhsatsız tabanca, 7 fişek, 65 kurusıkı tabanca fişeği, 9 pos cihazı, 140 kredi kartı ve 1 pul ele geçirildi. Şüphelilerin işlemleri devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu