Ekonomi

Almanya’dan temiz enerjiye ağır vergi

Almanya, hükümetin tüketicilere dayanak paketini fonlama uğraşları kapsamında birtakım pak elektrik üreticilerinden elde edilen çıkarların yüzde 90’ını geri alma planını ortaya koydu.

Bloomberg News haberine nazaran hükümet, güneş, rüzgar ve nükleer için megavat-saat başına 130 euronun üzerindeki yararları vergi olarak elde etmeyi planlıyor. Siyasetçiler, RWE AG üzere şirketlerin yüksek elektrik fiyatlarından elde ettiği kârın bir kısmını geri almaya çalışıyor.

Elektrik üreticilerine kullandıkları yakıta nazaran beklenmedik vergi uygulanacak. Linyit fabrikaları, megavat saat başına 82 euronun, petrol tesisleri ise 280 euronun üzerindeki yararları için vergilendirilecek. Önlemler, Eylül 2022’nin başlangıcından, Haziran 2023’ün sonuna kadar 10 ay boyunca geçerli olacak ve 2024’ün sonuna kadar uzatılabilecek.

Almanya, 22 Kasım’da şirketler ve konutlar için gaz fiyatlarına bir üst hudut getiren ve elektrik için daha fazla tahsis edilen 54 milyar euroluk bir paket açıkladı.

Yetkililere nazaran, faturalar için yapılan yardım kısmen, hükümetin çift haneli milyar avroluk bir ölçü artırmayı beklediği beklenmedik gelir vergisiyle finanse edilecek.

Önerilen düzey, Avrupa Komisyonu’nun önerdiği megavat saat başına 180 euro seviyesinden daha düşük. Almanya’daki yenilenebilir güç jeneratörleri, bu türlü bir verginin, ülkenin ithal fosil yakıtlardan kurtulmasına yardımcı olmak için gerekli yatırımları caydıracağı konusunda uyardı.

Cuma günü kabineden geçmesi beklenen 200 sayfadan uzun yasa teklifi şimdiden güç lobisi kümelerinden geniş tenkitlere yol açtı. Muhalif Hıristiyan Demokratlardan bir milletvekili olan Andreas Jung, yeni teknolojiye çok para yatırdıkları için verginin yenilenebilir güç şirketlerini “boğacağını” söyledi.

Yasanın 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi için 16 Aralık’ta Meclis’ten geçmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu