Ekonomi

6 Şubat depreminin birinci yılında: Hayatını kaybedenler anıldı

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen ve 11 ili etkileyen Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler, felaketin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen unutulmadı.

6 Şubat depreminin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta, yaklaşık 1400 kişinin hayatını kaybettiği Ebrar Sitesi önünde anma etkinliği düzenlendi. Depremin yıl dönümünde Ebrar Sitesi önüne kervanlar kurulup büyük bir ateş yakıldı.

Sivil toplum kuruluşları ve olay yerinde hayatını kaybedenlerin yakınlarının katıldığı programda konuşmalar yapıldı. Bazı depremzedelerin kayıp yakınlarının fotoğraflarıyla katıldığı etkinlikte saat 04.17’de dualar okundu.

Arama kurtarma çalışmaları sırasında grupların enkazda “beni duyabilen var mı” çağrıları tekrarlandı.

Hatay

Hatay ve Osmaniye’de vatandaşlar 6 Şubat 2023 depreminin yıldönümünde geceyi sokaklarda geçirdi.

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde yoğun sis altında kalan vatandaşlar akşam saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

Gruplar halinde meydanda toplanan vatandaşların bir kısmı 6 Şubat gecesi yaşadıklarını anlatırken, bir kısmı da depremde kaybettikleri için tütsü yakıp dua etti.

İskenderun

İskenderun ilçesinde vatandaşlar sokaklarda ateş yakarak “deprem nöbeti” tuttu. Vatandaşlar enkaz alanına kırmızı karanfiller bırakırken, “Unutmadık” yazılı pankart da bıraktı.

osmaniye

Osmaniye’de belediyenin düzenlediği anma programı öncesinde vatandaşlar Raufbey Mahallesi’ndeki depremde yıkılan Metin Tamer Sitesi önünde toplandı.

Malatya

6 Şubat’ta yaşanan depremden etkilenen Kahramanmaraş merkezli Malatya’da tüm okulların ışıkları saat 04.17’de açıldı. “Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremin birinci yıl dönümünde kentteki okulların ışıkları açıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “6 Şubat’ta ilk andan itibaren ışıkları sönen şehrimize umut olmak için eğitim ordumuzla var olduk. Var olmaya ve başarmaya devam edeceğiz. Yarın 6 Şubat 04.17’de tüm okullarımızda ışık olmaya devam edeceğiz. Işıklarımızı yakıyoruz.” Kelime kullanıldı.

Şanlıurfa

Kahramanmaraş merkezli depremin 1. yıl dönümünde Şanlıurfa’da hayatını kaybedenleri anmak ve değerlendirmek amacıyla toplantı düzenlendi.

Şanlıurfa’da yaşanan felaketin yıl dönümü dolayısıyla, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak başkanlığında 112 Acil Çağrı Merkezi binasında saat 04.17’de değerlendirme toplantısı yapıldı.

Depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başlayan toplantıda, AFAD’ın depremle ilgili hazırladığı “Yüzyılın Felaketinde Yüzyılın Dayanışma” adlı kısa film gösterildi.

Adıyaman

Kahramanmaraş merkezli depremin 1’inci yıl dönümü nedeniyle Adıyaman’da depremzedelerin katılımıyla “sessiz yürüyüş” düzenlendi.

Valilik önünde toplanan vatandaşlar, “Beni duyabilen var mı?” yazılı pankartlarla yürüdü. Kentin sembolü olan ve aradan bir yıl geçmesine rağmen 04.17’yi gösteren saat kulesine kadar “memleketimi terk etmeyeceğim”. Yürüyüşün ardından depremin meydana geldiği saat 04.17’de kentteki tüm camilerden sela okundu.

adana

Adana’da 6 Şubat depreminin yıl dönümünde, yıkılan binaların enkazının kaldırıldığı alanlarda hayatını kaybedenler anıldı. Merkezi Kahramanmaraş olan 6 Şubat 2023 depreminde, Adana’da 13 bina yıkılmış, 418 kişi hayatını kaybetmişti. Depremin yıl dönümünde, yıkılan binaların enkazının kaldırıldığı alanlarda hayatını kaybedenler anıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu